Bakan Yanık Açıkladı: Nisan Ayı SED Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!

Bakan Yanık Açıkladı: Nisan Ayı SED Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!
Yayınlama: 17.04.2023
Düzenleme: 17.04.2023 07:04
984
A+
A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi haneler ve dar gelirli vatandaşlar için yaptığı destek ödemeleri hız kesmeden devam ediyor. Bu yardım programları arasında Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesi de yer almaktadır. Bakan Derya Yanık, bu ödemelerle ilgili açıklama yaptı. İşte tüm detayları…

Bakan Yanık Açıkladı! SED Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın dar gelirli ailelerin çocuklarına sağladığı destek ödemesine ilişkin açıklama yapıldı. Bakan Derya Yanık, bu ay 645 milyon 269 bin 922 TL Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesi yapıldığını açıkladı.

Sed Yardımı Kaç Para? Sed Ödeme Miktarları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca sed ödeme miktarları şu şekildedir:

Sed yardımı verilen öğrencilerSed Oranları2023 yılı Sed Tutarları
Okul öncesi eğitimi502.059,99 TL
İlköğretim öğrencileri753.090,00 TL
Orta öğretim803.295,99 TL
Orta öğretime gitmesi gerekirken okla gitmeyen çocuklar için502.059,99 TL
Yüksek Okul SED miktarı903.708,00 TL
Kuruluş bakımından ayrılan gençler1.648,00 TL
SED ödeme miktarları tablosu

SED Yardımı Kimlere Verilir?

Devletten okuyan öğrencilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SED parası yapılmakta olup, SED yardımlarının her yıl belirlenen limitleri bulunmaktadır. Hem maddi hem de psikolojik ve sosyal destek anlamına gelen SED yardımı belirli bir süre içerisinde ve nakdi olarak verilmektedir.

e-Devlet Sed Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı başvurusu nasıl yapıldığını araştıranlar hemen geçerli e-devlet şifresi TCKN ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak başvurularını gerçekleştirebilir. Sed yardımına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının e-Devlet ”Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” sayfası üzerinden başvuru yapılmaktadır.

SED Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Sosyal Hizmet kuruluşunda bulunan ve maddi destek verildiğinde ailesinin yanına dönebilecek olan çocuklar sed ödemelerinden faydalanabilir.

SED’den yararlanmadığı taktirde korunmaya muhtaç olacak olan çocuklardan haklarında bakım tedbiri olmasa da destek aldığı taktirde ailesinin yanında kalabilecek olan çocuklar ve Bakım tedbir kararı verilmesine rağmen yaşı dolduğundan aile yanından veya sosyal hizmet kuruluşundan ayrılan kişiler. İş ve meslek kurslarına devam eden ancak henüz bir iş sahibi olamayan, destek verilmemesi durumunda muhtaç duruma gelebilecek olanlar yararlanabilir.

Ayrıca, hayati tehlikesi bulunan bir ameliyat geçirecek olan veya olağan üstü bir durum nedeniyle kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu ailesinin bakımını karşılayamayacak olan veya vefat eden ailelerin çocuklarına sed desteği verilmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.