Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Ticari Araçlara ÖTV Muafiyeti Geliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Ticari Araçlara ÖTV Muafiyeti Geliyor!
Yayınlama: 24.04.2023
Düzenleme: 24.04.2023 13:52
1.439
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticari araçlardan ÖTV alınmayacağına dair son dakika açıklama yaptı. Açıklamaya göre taksi, minibüs, minibüs, çekici gibi aynı cins araçlarını yenilemek isteyen esnaf ÖTV’den muaf olacak. İşte tüm detayları..

Ticari Araçlarda ÖTV Kalktıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre; Ticari araçlarını yenilemek isteyen esnaflar aynı cins taşıtlarını yenilerken ÖTV ödemeyecek.

ÖTV Muafiyeti Ne Zaman Çıkacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre; Yeni Meclis faaliyete geçtiğinde ilk yapılacak işlerden biri ÖTV muafiyeti olacak.

Muafiyet Sınırı 700 Bin TL’ye Çıkartılıyor!

Evde imal edilen ürünlerde vergi muafiyeti kapsamına alınıyor. Evlerde imal ettikleri ürünleri internette ve benzeri platformlarda satanları vergi muafiyeti kapsamına alınıyor. Muafiyet sınırı da 320 bin liradan 700 bin liraya çıkartılıyor.

Basit usule tabi olan hadlerini yeniden düzenleniyor. Böylece mevcut hadleri aştığı için gerçek usülde vergilendirmeye geçmesi gereken esnaflar basit usülden yararlanmaya devam etmeleri sağlanıyor.

Pazarcı Esnafların Kazançları İstisna Uygulamasına Dahil Ediliyor

Basit usül dışında kalan 13 büyükşehirimizdeki 80 bin pazarcı esnafımızın kazançlarını da bu istisna uygulamasına dahil ediliyor.

Esnafların Aynı Cins Taşıtlarını Yenilerken ÖTV Ödemeyecek

Şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, otobüs, çekici işletmeciliği, kamyonla ticari yük taşımacılığı yapan esnaflar aynı cins taşıtlarını yenilerken ÖTV ödemeyecek. Tüm bu konularla ilgili detaylar Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından ayrıca açıklanacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.