Hane Halkı Geliri Nedir? Nasıl Hesaplanır? TOKİ Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Hane Halkı Geliri Nedir? Nasıl Hesaplanır? TOKİ Gelir Belgesi Nasıl Alınır?
Yayınlama: 14.09.2022
Düzenleme: 15.04.2023 15:14
695
A+
A-

Tokiden hane halkı geliri açıklaması gelince milyonlarca kişi hane halkı geliri nedir, nasıl hesaplanır araştırmasına başladı.

Toki En Büyük Sosyal konut projesine başvuruları şartları arasında İstanbul ‘da yaşayanlar için 18 bin, diğer illerde yaşayanlar için 16 bin hane gelir şartı yer alınca herkes hane halkı geliri hesaplaması yapıyor.

Hane Halkı Geliri Nedir?

Hane Halkı Geliri: Resmi kayıtlarda aynı ev içinde yaşayan bireylerin elde ettiği toplam geliri ifade eder.

Hane Halkı Geliri Nasıl Hesaplanır?

Hane halkı geliri hesaplamasında aynı evde yaşayan kişilerin gelirleri toplanır.

TOKİ SOSYAL KONUT HANE HALKI GELİRİ KAÇ OLACAK?

İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir.

Hane halkı geliri hesaplaması ise aynı hanede yaşayan kişilerin toplam geliri olduğundan dolayı, hane içinde yaşayan ve çalışanların 3 kişi olduğunu varsayarsak 5.500 TLX3:16.500 TL olur bu durumda bu hesaplama ile İstanbul’da yaşayan kişiler başvuru yapabilir. Bu hesaplama Diğer illerde Toki başvurusu yapacak kişilerin 16.000 TL altında geliri olduğundan başvuru yapma koşulunu sağlamış olur.

Genç kategorisinde yer alan kişilerin başvuru yapabilmesi için hane halkı geliri hesaplaması yapılacaktır. Bu kişi Bekar bile olsa anne- baba geliri de hane halkı geliri toplamına dahil edilir.

Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden gelir belgesi alınabilir. Bunun için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Kurumlar bölümünden “Hazine ve Maliye Bakanlığı” seçeneğini seçiniz. Ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti seçilir. Bordroya ekrandan yıl ve ay seçilerek ulaşılabilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.