Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? (E-DEVLET BAŞVURU EKRANI)

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? (E-DEVLET BAŞVURU EKRANI)
Yayınlama: 10.09.2022
872
A+
A-

2022-2023 Eğitim öğretim yılının gelmesiyle birlikte bir çok aile kırtasiye yardımı hakkında bilgi almak istiyor. Çocukları için kırtasiye alışverişi yapmak isteyip zorlanan veliler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vermiş olduğu kırtasiye yardımı başvuru şartları nelerdir, kırtasiye yardımı başvurusu nereden yapılır?

Okuyan Öğrencilere Devletten 1.300 TL Kırtasiye Yardımı için Başvurular Devam Ediyor!

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel ve devlet okulları 12 Eylül 2022 itibarıyla açılacağı için bir çok aile kırtasiye telaşına girdi. Okula gidecek olan öğrencilere kitap, defter, test kitabı, kalem, silgi tarzı kırtasiye malzemeleri okul döneminde ihtiyacı olacak.

Bazı ailelerinin maddi durumu yetersiz geldiği için ailelerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vermiş olduğu yardımdan yararlanabilecek. Bu yardımdan yararlanmak isteyen aileler kırtasiye yardımı şartları hakkında bilgi almak istiyor.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenim görecek çocukları için kırtasiye malzemesi almak konusunda zorlanan aileler için yılda bir kez geri ödemesiz 1.300 TL destek verecek.

Yapılacak olan bu ödemeler Sosyal ve Ekonomik Destek yani SED yardımları çatısı altında yapılacak. Kırtasiye yardımı başvuru şartlarını yerine getiren ailelere ödeme PTT veya başvuru sırasında verilmiş olan banka hesap numaralarına yatırılacak.

E-DEVLET KIRTASİYE YARDIMI BAŞVURU EKRANI

Kırtasiye Yardımı Başvuru İçin Gerekli Şartlar Neler?

Hane halkı birey başı aylık olarak ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ü altında olanlar dar gelirli olarak kabul edilmektedir. Dar gelirli ve ekonomik olarak zorluk yaşayan aileler ve maddi durumu iyi olmayan aileler Sosyal Yardımlaşma Kaydı oluşturduktan sonra bu ödemeleri kolaylıkla alabilirler. Aynı zamanda afet ve felaket gibi olaylara maruz kalan ailelerin çocukları da bu yardımdan faydalanabilirler.

Kırtasiye Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Çocuğu için kırtasiye malzemeleri almak durumunda kalan ve maddi durumu yetmediği için alamayan aileler aşağıda bulunan belgeleri bu yardımdan yararlanabilmek için hazırlaması gerekmektedir. Bu belgeler:

  • Çocuğuna ait T.C. Kimlik Kartı veya Nüfus Cüzdanı
  • Öğrencinin velisine ait T.C. Kimlik Kartı veya Nüfus Cüzdanı
  • Öğrencinin öğrenim gördüğü okuldan alınacak öğrenci belgesi
  • Veli için gelir belgesi veya işsiz olduğunu gösteren SGK’dan alınmış belge
  • Ailenin ikametgah adresi ve aile bireylerine ait nüfus kayıt örneği
  • Aile kirada ise kira sözleşmesi
  • Evin mülkiyeti aileden birinin üzerine ise tapu fotokopisi
  • Öğrencinin velisi için İŞKUR kayıt belgesi
  • Muhtarlık üzerinden alınan fakirlik belgesi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.