Sosyal Yardım Paketi İçin Bütçe Belirlendi!

Sosyal Yardım Paketi İçin Bütçe Belirlendi!
Yayınlama: 09.09.2022
4.624
A+
A-

Devletin aile, enerji ve eğitim için vereceği destek tutarı 20-25 milyar lirayı bulacak.

Hazine ve Maliye ile Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlıklarının yürüttüğü çalışmalar neticesinde aile destek tutarlarının artırılması, doğal gaz ve elektrik faturalarına sağlanan desteğin artarak devam etmesi ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı yapılması için ayrılan bütçenin 20-25 milyar lirayı bulması bekleniyor.

Devletin yeni dönem sosyal yardım paketi kapsamında enerji ve aile destek tutarları artırılacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı üzere ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına eğitim desteği sağlanacak.

Bu doğrultuda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bir araya gelerek aile, enerji ve eğitim destekleri olmak üzere 3 sütundan oluşacak paketin detaylarını görüştü.

Ekim Ayında Sosyal Yardım Paketin Açıklanması Bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekim ayında Sosyal Yardım Paketi’nin detaylarını açıklaması bekleniyor.

Mevcut durumda, yeni paketle birlikte 12 ay boyunca ödenen 450-600 lira arasında değişen Aile Destek Programı tutarının ve yararlanıcı aile sayısının artması bekleniyor.

Program kapsamında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla 1,6 milyon haneye hak verildi. Başvuruları ilk etapta onaylanan yaklaşık 831 bin haneye toplam 427,9 milyon TL ödeme yapıldı.

Doğalgaz ve Elektrik Tüketim Desteği

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğal Gaz Tüketimi Destekleme Programı’nın müjdesini verdi. Erdoğan, bu yıl devam edecek desteğin, kronik hasta hanelere veya yaşam destek cihazlarına bağlı kişilere yüzde 5’lik artışla sağlanacağını duyurdu.

Program kapsamındaki başvurular e-Devlet üzerinden devam etmektedir. Yılda iki kez yapılan ödemeler kapsamında hanelere 450-1150 lira arasında destek sağlanmaktadır. Söz konusu desteğin ve destekten yararlanan hanehalklarının artırılması hedeflenmektedir.

Elektrik Tüketim Desteği kapsamında 1-2 kişilik ihtiyaç sahibi hanelere ayda 75 kilovat saat, 3 kişilik muhtaç hanelere ayda 100 kilovat saat ve 4 kişilik muhtaç hanelere ayda 125 kilovat saat verilmektedir. , ve 5 veya daha fazla kişinin bulunduğu ihtiyaç sahibi hanelere ayda 150 kilovat saat. 2 bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde enerji desteklerinden yararlanan nüfusun sayı ve miktarının artırılması planlanmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ve yeni bir destek paketi olarak sunulacak eğitim desteği kapsamında ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kırtasiye yardımı yapılacak.

Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hükümetin yeniden düzenlediği sosyal yardımların toplamda 20-25 milyar liraya ulaşacağı hesaplandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.